Z przyjemnością na ciele i duszy – jak przenieść SPA w domowe progi?

Żyjemy w czasach, gdy stres często przejmuje kontrolę nad naszymi organizmami i odbija się to echem w postaci ubocznych skutków zdrowotnych. Niezidentyfikowane somatyczne objawy, które obniżają jakość naszego życia czy spadek samopoczucia to tylko jedne z wielu objawów, których w codziennej gonitwie możemy nie zauważyć. W domowych warunkach można skutecznie obniżać poziom stresu – nie tylko poprzez pozytywne fluidy płynące z naszych świątyń, ale także organizując sobie domowe SPA.

SPA oczyma historyków…

Już starożytni Grecy i Rzymianie widzieli skuteczność SPA dla zdrowia fizycznego i psychicznego, zaś tłumacząc dosłownie ten skrót „sanus per aqua” – można zauważyć, jak ważna jest woda w całym tym celebrowaniu. Od tamtych zamierzchłych czasów dużo wody upłynęło i zdecydowanie termin ten zaczął mocno ewoluować.

Od czasów starożytnych po średniowiecze, aż do czasów współczesnych – terminologia SPA obejmowała coraz to szersze zagadnienia związane już nie tylko z zabiegami na bazie wody, ale też masaże, zabiegi z zakresu balneoterapii, aromaterapii czy też inne formy nawiązujące do dbania o sferę psychiczną. Nie da się ukryć, że rozwój strefy relaksacji na świecie spowodował, że nowinki z tego zakresu zaczęły pojawiać się na polskiej ziemi.

Z przyjemnością na ciele i duszy – jak przenieść SPA w domowe progi? 1

Prekursorem polskiego pierwiastka w naukę związaną z balneoklimatologią, a dokładniej wodolecznictwem był Jan Oczko – nadworny lekarz króla Batorego. Ktoś by pomyślał, jaki to ma związek z dzisiejszym spa & wellness oraz strefy relaxu? Otóż zasadniczy, bo gdyby nie woda i jej zbawienny wpływ na organizm nie powstały by nigdy ośrodki lecznicze (Rabka, Nałęczów, Ciechocinek) oraz ośrodki nakierowane na wypoczynek, tj. hotele SPA, gabinety odnowy biologicznej.

Sposób na dobrą regenerację układu nerwowego – jak się skutecznie relaksować?

Sposobów na domową relaksację jest wiele – dla każdego organizmu inne czynniki będą przynosić zbawienną ulgę. Oto niektóre czynności, na które musisz zwrócić uwagę:

1) Ogranicz światło niebieskie – jest ono głównym czynnikiem odpowiedzialnym za bezsenność, wady wzroku i koncentrację. Wiadomym jest, że w dzisiejszych czasach to wręcz niemożliwe, ale spróbuj uniknąć ekspozycji na te światło na chociażby 4 godziny przed snem.

2) Relaksująca kąpiel – ciepła woda kojąco wpływa na zmęczone mięśnie oraz odprężenie po ciężkim dniu. Warto zainwestować w dobrej jakości kosmetyki do kąpieli, które ją urozmaicą i sprawią, że będzie to czynność, do której będziesz dążyć każdego dnia. Obecnie istnieje dużo rodzajów tego, co może być towarzyszem przyjemnych chwil – sól do kąpieli w różnych zapachach czy pachnące kule. Dobór zapachu ma również znaczenie, jednak o aromaterapii później.

3) Masaż – tutaj nie trzeba za wiele tłumaczyć, jednak jest to forma relaxu, do której potrzebna jest obecność drugiej osoby. Dzięki użyciu dobrej jakości świecy do masażu w różnych, terapeutycznych zapach jakość wykonywanego zabiegu znacznie się zwiększa. Masowane partie ciała za pomocą odpowiednich wspomagaczy zdecydowanie lepiej poddają się odprężeniu i wpływają również na doskonałe samopoczucie.