Twórcze łączenie kawałków szkła – czym jest fusing?

Zabawa szkłem i jego właściwościami jest cechą charakterystyczną dla formy sztuki, jaką jest fusing. Jest to specjalistyczny sposób obróbki szkła znany już od wielu lat. Pozwala on tworzyć wiele wspaniałych rękodzielniczych wyrobów, które każdy z nas może mieć w swoim domowym zaciszu. Wszystko za sprawą czarodziejskiego pieca, w którym osiąga się odpowiednią temperaturę oraz specjalnego rodzaju szkła o odpowiedniej kompatybilności. Powyższe czynności muszą zostać okraszone szczyptą kreatywności osoby zajmującej się fusingiem – bez zaangażowania i serca artysty nie powstałoby unikatowe rękodzieło.

Czym wyróżnia się fusing wśród szklanego rękodzieła?

Szklane rękodzieło z powodzeniem może być idealnym pomysłem na prezent, jak również szansę na wzbogacenie domowej zastawy na specjalne okazje. Niepowtarzalne produkty stworzone za pomocą metody fusingu długo każą na siebie czekać – warto podkreślić, że to czekanie ma sens. Wszystko z powodu skomplikowanej procedury – niektóre produkty dwukrotnie muszą trafić do pieca, by osiągnąć zamierzony, ostateczny kształt.

Produkty wykonane za pomocą metody fusingu potrzebują specjalnego pieca z temperaturami oscylującymi w granicach 800 stopni. I to właśnie wyróżnia ich spośród większości form szklanych – w szczególności od witrażu, w którym ręcznie zespala się każdą część ze sobą, by stworzyć coś wyjątkowego. Zbliża zaś do ceramiki, jednak struktura przedmiotów szklanych jest jedwabiście gładka.

Twórcze łączenie kawałków szkła – czym jest fusing? 1

Rękodzieło ze szkła – metoda wyjątkowa.

Drobne fusingowe rękodzieło powstałe z różnobarwnych kawałków szkła może przybrać formę broszki, zawieszki, wisiora – idealne na prezent z okazji Dnia Mamy, Babci lub Dnia Nauczyciela. Formy o większych gabarytach z powodzeniem mogą gościć na stołach zachwycając feerią barw i kształtów lub zastosowaniem. Nie zawsze to, co widoczne dla oczu nasuwa właściwe przeznaczenie. Baw się kreatywnością, sięgnij po fusingowe rękodzieło.