Torebka – historia w pigułce

Torebka damska to jeden z najbardziej popularnych elementów kobiecych dodatków. Nie ma chyba kobiety, która nie sięgnęłaby po torebkę. Większość pań nosi je na co dzień ale też te bardziej eleganckie na imprezę czy wielkie wyjście. Wszystkie bez wyjątku dostrzegamy przydatność tego dodatku i trudno jest nam się bez niej obejść.Torebka - historia w pigułce 1

Zazwyczaj torebki kojarzą nam się przede wszystkim z kobietami, to na początku swojego istnienia o dziwo nosili je w większości mężczyźni. W tym znaczeniu za torebkę uważa się różnego rodzaju worki i sakwy, które nasi przodkowie nosili już w czasach starożytnych. W starożytnym Egipcie torebka była noszona przede wszystkim przez członków wyższych warstw społecznych, natomiast w średniowieczu torebka zmieniła swoje znaczenie i widywało się ją w rękach miejskich kupców. Natomiast w XVII wieku torebka przeszła kolejną metamorfozę i zaczęła służyć mężczyznom i kobietom w formie sakiewek, i tu ciekawostka w których hazardziści przechowywali żetony do gry. XVIII-wieczne kobiety nosiły również torebki w kształcie woreczków, najczęściej przytroczone do obszernych spódnic. Wtedy też torby były wykorzystywane przez panie do przenoszenia przyborów do robótek ręcznych, którymi zajmowały się właściwie na okrągło. Niedługo później torebki zaczęły funkcjonować jako samodzielne dodatki. Początek torebek, jakie znamy dziś, przypada na przełom XVII i XVIII wieku, w tym okresie popularność torebek nabrała tempa. Panie zaczęły nosić w ręku lub przy nadgarstku niewielkie torebki, nieco przypominające dzisiejsze kopertówki. Były one dostępne niestety tylko dla pań z wyższych sfer. Przenosiły one w nich takie drobiazgi jak puzderko czy puder, aby móc kontrolować i poprawiać swój wygląd.

Dopiero w momencie, kiedy zaczęły powstawać fabryki, a uszycie torebki stało się tańsze, zaczęły po nie sięgać także mniej zamożne kobiety. Z każdym rokiem rosło zapotrzebowanie na rynku na różne wzory oraz modele.

Dynamiczny rozwój technologii, oznaczał powstanie przemysłu i fabryk. Wcześniej torebki damskie powstawały w manufakturach współczesność przyniosła duże możliwości produkcyjne. Dzięki temu modne torebki damskie stały się znacznie popularniejszym i powszechniejszym towarem.Torebka - historia w pigułce 2

Szczególnie pożądane torebki to torebka Birkin z metką Hermès, która kosztuje nawet 250 000 funtów i uwielbiana jest przez takie gwiazdy, jak Mary-Kate i Ashley Olsen czy klan Kardashianów, kolejna z nich to model Kelly z tego samego domu mody oraz Lady Dior projektu Dior z 1994 roku. Rekordy popularności biją też torebki od Gucci, Céline i Louis Vuitton, których kilka modeli znalazło się w gronie tych najchętniej kupowanych. Nie może tu też zabraknąć słynnej Fendi Baguette, ikony końcówki lat 90. czy Nylon Prada Bag, która w zeszłym roku zaskakująco wróciła do mody.