Quilling i jego tajniki – czy z pasków można wyczarować coś nadzwyczajnego?

 

Początki papieru…

Pierwszy papier (potwierdzony i opisany przypadek) powstał w Chinach w 105 roku naszej ery na dworze cesarza He Di z dynastii Han. Był to papier czerpany, który powstawał w drodze eksperymentowania w różnego typu materiałach: korą drzew, jedwabiem, a nawet sieciami rybackimi! Ostatecznie to szmaty jedwabne i lniane dały podwaliny do dalszego ulepszania tego wynalazku, który stał się przedmiotem wielu rozmów na dworze ówczesnego cesarza.

Był to jednak czasochłonny proces, a w miarę rozwoju cywilizacji potrzebne było większe tempo produkcji. W tym celu powstały różne maszyny, zaś poszukiwano alternatywy dla powyższych tkanin. W XIX wieku drzewo i celuloza skutecznie wyparły pradawne materiały do produkcji papieru. W Polsce pierwsza papiernia powstała w 1491 roku w Prądniku Czerwonym, którego właścicielem stał się Jan Haller. Dzięki niemu w 1506 roku mogła powstać pierwsza wersja drukowanej Bogurodzicy.

 

Quilling i jego tajniki – czy z pasków można wyczarować coś nadzwyczajnego? 1

Los papieru w rękach rękodzielników!

Papier na przestrzeni lat ewoluował i dzisiaj możemy go spotkać w większości sklepach papierniczych w przeróżnych formach, kolorach i rodzajach. Jest to gratka dla osób wykonujących rękodzielnistwo artystyczne, ponieważ kreatywność w połączeniu z możliwościami dała poletko dla rozwoju metody quillingu. Czym jest ten rodzaj papierowego rękodzieła?

Aby rozpocząć przygodę z tym rodzajem rękodzieła musisz zaopatrzyć się z cienkie paski różnobarwnego papieru. Szerokość może być dowolna, zazwyczaj mieści się ona w granicach 2-10 mm. Dla ułatwienia swojej pracy możesz skorzystać ze specjalnej igły z rozdwojonym końcem, która pomoże zakręcać zwitki papieru w różnych średnicach. By pociąć papier na jednakowej wielkości paski niektórzy korzystają z niszczarki, która na początek może stać się nieodłącznym urządzeniem do ćwiczenia swoich manualnych zdolności. Zyskując doświadczenie możesz odmierzać ich szerokość gilotyną lub trymerem do papieru.

Gdy potrzebujesz prezentu…

… najlepszym sposobem na zmalowanie uśmiechu na ustach osoby obdarowywanej jest prezent zrobiony własnoręcznie. Sentymentalna wartość jaką posiada jest niewymierzalna, zaś napis handmade to więcej niż „tysiąc słów”. Sklep z rękodziełem jest doskonałym miejscem, w którym możesz znaleźć to, co w Twojej duszy gra.

Quilling i jego tajniki – czy z pasków można wyczarować coś nadzwyczajnego? 2