Origami – sztuka sprytnego składania

Umiejętne manewrowanie papierowymi rogami przez sprawne ręce artysty tworząc trójwymiarowe żurawie, żaby i inne stworzenia to istota origami. Jest to sztuka, dla której Chińczycy oszaleli niewiele później, gdy po raz pierwszy wynaleźli papier – kawał historii, bo papier obecny jest w życiu ludzi już od VI wieku. Proces powstawania tej formy rękodzieła z papieru nie jest prosty, aczkolwiek jaki efektowny! Niewiele osób może poszczycić się manualnymi zdolnościami, które pozwalają za pierwszym razem ukończyć dzieło. Całkiem naturalnym jest, gdy składając po raz pierwszy origami po prostu brakuje Ci rąk. Natomiast gdy już osiągniesz poziom zadowalający, możesz się swoimi pracami podzielić w sklepie z rękodziełem.

Pierwsze papierowe ozdobniki

Po raz pierwszy użytkowe origami było wykorzystane jako ozdobnik listów i prezentów arystokratów, ponieważ papier w czasach średniowiecza był bardzo drogocennym kruszcem. Już wtedy ceniono słowo pisane i papier, jednak nikt nie myślał, że ta forma składanek z papieru przekształci się w coś popularnego. Tysiąc lat to niewiele na kartach historii, a właśnie przez ten czas origami było dostępne tylko dla dystyngowanych elit – w szczególności ważnej w średniowieczu grupy religijnej.

Punkt zwrotny dla popularności origami – rozwój przemysłu papierniczego

Rozwój papiernictwa to koło napędowe dla artystycznego wykorzystywania dobrej jakości papieru. Im więcej papierowych arkuszy pojawiało się na rynku, tym więcej kreatywnych osób mogło mieć swobodny dostęp do tworzenia, w tym do udoskonalania origami. W krajach Dalekiego Wschodu, tj.: Japonia i Chiny to obowiązkowy element nauki w szkole. Dzięki wykorzystaniu origami w praktyce rozwija się geometryczne wyobrażenie świata, co ma duży wpływ na naukę geometrii w sposób przyjemny.

Origami ewoluowało w czasach współczesnych. Za prekursorów i popularyzatorów tego papierowego dzieła uznaje się Akirę Yoshizawe i Liliana Opperheimera w 50 latach XX wieku. W szczególności ten pierwszy jest autorem wielu diagramów zagięć papieru, które zostały opatentowane i zapisane na kartach książki „Nowa sztuka origami”.

Origami – sztuka sprytnego składania 1

Jak stworzyć origami z papieru?

Istnieje wiele form składania papieru, które mocno zmieniały się na przestrzeni wieków. Wielką sztuką i zarazem trudnym zadaniem do wykonania jest układanie bez użycia nożyczek, kleju oraz innych ozdobników. Oczywiście istnieją wyjątki od reguły – w przypadku łączenia kilku arkuszy, przecinanie jest dozwolone i nie jest profanacją.

Papierowe składanki – origami modułowe

Trójwymiarowe przedmioty stworzone własnoręcznie za pomocą kilkunastu modułów mogą być świetnym sposobem na zabicie czasu. Do niektórych projektów potrzebnych jest od kilkuset do kilku tysięcy pojedynczo złożonych papierowych kartek dociętych do odpowiedniego rozmiaru, zaś następnie odpowiednio złożonych, by stworzyć geometryczną figurę, np. trójkąt. Te tworzą moduły – figury o wysokiej symetrii, które łączone są w zespoły. W zależności od projektu liczba modułów połączonych ze sobą jest różna – od dwóch do nawet kilkuset części.

Origami – sztuka sprytnego składania 2